دکتر ابراهیمیان : راهکارهای مقابله و مواجهه با مشکلات از دیدگاه حضرت علی (ع) کارآمدترین و موثرترین هستند

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیمیان که به مناسبت عید سعید غدیر خم مهمان اداره زندان شهرستان بابل بود ،راهکارهای مقابله با مشکلات از دیدگاه حضرت علی (ع) را کارآمدترین عنوان کرد.

 

دکتر ابراهیمیان ضمن تبریک ایام در مقدمه سخنان خود به تاریخ پیدایش انسان اشاره ای کوتاه داشته و افزود،  بر اساس آیات قرآن کریم و روایاتی که از معصومین (ع) به ما رسیده، تاریخ زندگی بشر همیشه پر از سختی ها و مشکلات و البته در کنار آن همراه با خوشی ها بوده و هیچ کس را نمی توان یافت که در زندگی خود طعم تلخ شکست و آزردگی را نچشیده باشد.

وی گفت : اینکه در زندگی مشکلات و سختی ها وجود دارد چیز عجیب و تازه ای نیست اما مهم این است که ما توانایی حل این مشکلات یا کنار آمدن با آنها را داشته باشیم که البته تجربه ثابت کرده است مثل همیشه مراجعه به متون اصیل و موثق مذهبی و سیره پیامبران و ائمه علیهم السلام می تواند کارآمدترین راهکارها را برای رسیدن به این توانایی به ما معرفی می کند.

این کارشناس مذهبی اولین راهکار حل مشکلات و یا کنار آمدن با آن ها را ازدیدگاه امام علی (ع) زمان دادن به آنها دانست و تصریح کرد: باید اجازه داد تا معضلات و مشکلات مشمول گذر زمان شوند تا بخشی از آن ها به خودی خود حل شده و برای مابقی آن به فکر راه چاره افتاد .

دکتر ابراهیمیان مقایسه وضعیت خود با وضعیت افراد دارای شرایط بدتر را دومین راهکار حل مشکلات معرفی کرد و در تبیین آن گفت: هر زمان شرایط خود را با شرایط افراد بهتر از خود مقایسه کنیم دچار یأس و ناامیدی شده و در حل مشکلات ناکام می مانیم ولی از طرف دیگر هر زمان در سختی و شرایط سخت قرار گرفتیم به افرادی فکر کنیم که وضعیت آنها به مراتب بدتر از ماست روحیه می گیریم و در جهت حل آن مشکلات با انرژی مضاعف تلاش می کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمیان سومین راهکار مقابله با مشکلات را ادخال سرور در قلوب مومنین دانست و افزود: دنیا را به کوهی تشبیه می کنند که پژواک نداها را به صاحب آن برمی گرداند. بر این اساس باید دانست آنچه که در این دنیا انجام می دهیم مطابق با قاعده عمل و عکس العمل ، نتیجه اش به خود ما بر می گردد. وقتی ما انتظار داریم تا همواره شاد و خوشحال باشیم می بایست برای رسیدن به این هدف دل مومنان را شاد کنیم تا دست طبیعت همین شادی را دوباره برای ما به ارمغان بیاورد.

وی درد دل کردن و درمیان گذاشتن مشکلات با یک نفر محرم اسرار را چهارمین راهکار برای حل مشکلات دانست و تصریح کرد، تجربه ثابت کرده است چنانچه در مواقع سختی ، مشکلات خود را با یک نفر در میان بگذاریم و مکنونات قلبی خود را که سبب آزردگی خاطرمان می شود برای یک نفر که رازدار است، آشکار سازیم حتی اگر آن شخص توانایی حل مشکل ما را نداشته باشد، سبب می شود تا به لحاظ روانی تخلیه شویم و احساس راحتی و سبکی کنیم.

دکتر ابراهیمیان همچنین از کوچک سازی مشکلات به عنوان پنجمین راهکار مقابله با مشکلات یاد کرد و افزود، بایستی با ذهنی مثبت اندیش به حل مشکلات امیدوار بود و تا حد توان سعی کرد که از بزرگ نمایی و مهم جلوه دادن آن پرهیز کرد./

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*