رئیس کل دادگستری مازندران: آغاز اولین دادرسی الکترونیکی در استان مازندران / رعایت حقوق شهروندی و حمایت از خانواده زندانیان دو هدف مهم قوه قضاییه است

 

“رئیس کل دادگستری مازندران” در حاشیه بازدید از ساختمان اداره کل زندانهای استان از آغاز اولین دادرسی الکترونیکی در استان مازندران خبرداد و رعایت حقوق شهروندی و حمایت از خانواده زندانیان را دو هدف مهم قوه قضاییه برشمرد. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان مازندران، رئیس کل دادگستری استان به همراه اعضای شورای قضایی و جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی از ساختمان اداره کل زندانها بازدید کردند.

“حجت الاسلام و المسلمین اکبری” و هیئت همراه در حال که “علی استادی” مدیرکل زندان های مازندران آنها را همراهی می کرد از قسمتهای مختلف ساختمان بازدید و هدف از این اقدام را دیدار با پرسنل و تبریک هفته قوه قضاییه و دهه کرامت عنوان کرد.

“مدیرکل زندان های استان مازندران” در جمع اعضای شورای قضایی استان با ارائه گزارشی افزود، در شش ماهه گذشته با تلاش کارکنان زندانها و تعامل مراجع قضایی به ویژه رئیس کل دادگستری مازندران جمعیت کیفری زندانها قریب به ۱۰ درصد کاهش یافت.

 وی افزود، در گذشته بندرت شاهد اجرای التزام در دادگاه ها بودیم، ولیکن در چند ماه گذشته بیش از ۷۱ نفر از زندانیان با التزام از زندان آزاد شدند.

“علی استادی” با اشاره به تعامل سازنده و موثر با سازمان های استانی از تخصیص اعتباری بالغ بر ۲۴ میلیارد ریال برای ادامه عملیات عمرانی دو پروژه در دست اقدام خبرداد.

وی همچنین افزود، در حوزه خدمات پشتیبانی با هدف رعایت حقوق شهروندی و ارائه خدمات مناسب به زندانیان تمام آشپزخانه های زندان با اعتباری بالغ بر ۱۳ میلیارد ریال مجهز به دیگ های صنعتی شدند و بیش از ۶۰۰۰ تخته پتو استاندارد نیز تحویل زندانیان گردید.

اجرای طرحهای منسجم در جهت کاهش رفتارهای پر خطر و تجهیز ناوگان خودرویی زندانها و پایش و غربالگری زندانیان با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دیگر اقدامات بود که از سوی مدیرکل زندانهای مازندران مطرح شد.

رئیس کل دادگستری استان مازندران با اشاره به وظایف خطیر زندانها در مراقبت و نگهداری زندانیان گفت: دستگاههای مختلفی در کشور وظیفه برقراری نظم و امنیت در جامعه را به عهده دارند و تمام هنجارشکنان را در محیط زندان جمع می شوند و زندان به تنهای متولی آنهاست که خود بیانگر صعوبت و مشکلات شغل زندانبانی است .

“حجت الاسلام اکبری” افزود، زندان در واقع با نگهداری زندانیان و اجرای برنامه های فرهنگی و تربیتی و تلاش در جهت بازگشت بهتر آنها به جامعه به جای چندین سازمان کار می کند .

این مقام عالی قضایی استان رعایت حقوق شهروندی در زندانها را ضروری عنوان و تصریح کرد، در بازدیدهای مکرر از زندانها الحمدالله این توجه وجود دارد، ولیکن استمرار تهیه امکانات و رفاهیات مناسب برای زندانیان باید ادامه داشته باشد.

“رئیس دادگستری مازندران” یکی از دغدغه های دستگاه قضا را توجه به خانواده های زندانیان نام برد و اظهارداشت، زندانی مرتکب جرم شد و مجازات می گردد، اما خانواده های زندانی تقصیری ندارند و باید مورد رأفت اسلامی و حمایتهای مادی و معنوی قرار گیرند.

این مقام قضایی همچنین بر تقویت و فعال نمودن انجمن حمایت از زندانیان و اعطای مستمری ماهیانه به خانواده زندانیان و پویایی ستاد دیه استان در آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد تأکید نمود.

“حجت الاسلام و المسلمین اکبری” در این نشست از آغاز اولین دادرسی الکترونیک در استان مازندران خبرداد و خواستار توسعه و گسترش این شیوه نوین در دادگاههای کیفری و شهرستانها شد.

وی یکی از مهمترین محاسن دادرسی های الکترونیکی را کاهش رفت و آمدها و عدم اعزام زندانیان به دادگاه و افزایش سرعت عمل دادرسی عنوان کرد.

“رئیس کل دادگستری مازندران” کاهش قرارهای تأمین و کاهش مجازات حبس را یک هدف مهم در قوه قضاییه برشمرد و ابراز امیدواری کرد با ابلاغ اصلاحیه قانون مجازات اسلامی تاثیر خوبی در کاهش آمار ورودیها و جمعیت کیفری زندانها بر جا خواهد گذاشت.

انتهای پیام /

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*