رئیس کل دادگستری مازندران: کاهش جمعیت کیفری زندانها تأثیر زیادی در فرآیند تحکیم بنیان خانواده های زندانیان دارد

 

رئیس کل دادکستری استان مازندران در بازدید از زندان ساری بر اهمیت نقش شورای حل اختلاف در زندان تأکید و گفت: فعالیتهای شورای حل اختلاف منجر به کاهش جمعیت کیفری در زندانها شده و این امر تأثیر زیادی در فرآیند تحکیم بنیان خانواده های زندانیان دارد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان مازندران، حجت الاسلام والمسلمین اکبری رئیس کل دادگستری مازندران در رأس یک هیئت قضایی ۶۰ نفره از زندان ساری بازدید کرد.

رئیس کل دادگستری مازندران به همراه مدیرکل زندانها، دادستان مرکز استان، رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب، رئیس شورای حل اختلاف، رئیس دادگاه انقلاب و معاونین رئیس کل و جمعی از قضات شعب حقوقی و کیفری، دادیاران و بازپرسان در جهت رسیدگی به وضعیت زندانیان وارد زندان ساری شدند.

مدیرکل زندانهای استان مازندران ضمن خیر مقدم و تبریک و تهنیت به مناسبت ایام دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: با عنایت ویژه رئیس کل دادگستری مازندران و همکاری مسئولین مراجع قضایی در استان و مساعدت ستاد دیه کشور زمینه آزادی حدود ۷۰۰ نفر زندانی فراهم گردید.

علی استادی با ابراز خرسندی از اقدامات شایسته و خیرخواهانه دستگاه قضا در استان مازندران بیان کرد، با عنایت به اعمال ماده ۱۷ دستورالعمل قوه قضاییه به مناسبت دهه مبارک فجر۱۲۰۰ نفر از زندانیان به مرخصی اعزام شدند.

وی در پایان ضمن قدردانی از رئیس کل دادگستری مازندران و هیئت همراه از روسا و کارکنان زندانهای استان خواست با همدلی و تلاش شبانه روزی در جهت تحقق اهداف قوه قضاییه و سازمان زندانها گام بردارند. 

حجت الاسلام والمسلمین اکبری در جمع مسئولین قضایی استان گفت: توفیق حاصل شد تا در ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی به همراه جمعی از مسئولین قضایی برای دیدار با مددجویان عزیز به زندان ساری آمدیم، وی ابراز امیدواری کرد، تا این بازدید و دیدار در ایام دهه فجر منشاء برکات خیر و استخلاص زندانیان از زندان گردد.

رئیس کل دادگستری مازندران با اشاره به اهداف بزرگ انقلاب اسلامی ایران گفت: یکی از اهداف انقلاب این است که انسانها در مکتب اسلام و نظام اسلامی، آزادانه و زندگی شرافتمندانه خود را ادامه دهند.

وی افزود، زندان در گذشته ندامتگاه نامیده می شد، ولیکن در نظام جمهوری اسلامی عنوان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی برآن نهاده شده و افرادی که به هر نحوی به زندان معرفی می شوند، باید از اقدامات اصلاحی و تربیتی برخوردار شوند تا بازگشت سعادتمندانه به آغوش جامعه داشته باشند.

رئیس کل دادگستری مازندران بیان کرد، در چهل و یک سال گذشته اقدامات زیادی در حوزه قضایی و امور زندانها انجام گرفته است، ولیکن شاید در حوزه زندانبانی در تراز جمهوری اسلامی و دین مبین اسلام نرسیدیم و فاصله داریم و هنوز مسیر برای بهترشدن وجود دارد و برای تحقق اهداف والا نیاز به طی مراحل مختلف داریم، اما به نسبت دیگر کشورهای جهان وضعیت بسیار مطلوب و افتخارآمیزی در کشور حاکم است.

این مقام قضایی تصریح کرد، در طلیعه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم و انشاء الله با پشتکار و تلاش مسئولین قضایی و زندانها سال بسیار خوبی در جهت تحولات امور زندانبانی و بهبود وضعیت زندانیان خواهیم داشت.

حجت الاسلام اکبری گفت: مردم جامعه هم باید در برابر مصائب و مشکلات اجتماعی مطلع و شناخت خوبی از آن داشته باشند و ترک گناه و توبه از گناه در میان احاد جامعه به عنوان یک امر مقدس مورد توجه قرار گیرد .

وی با اشاره به اینکه صلح و سازش موجب مهر و محبت و حکم قضایی حتی به مدت کوتاه هم  تخم کینه در دل  افراد نهاده و قهر و غضب رابیشتر می کند، گفت: حل نزاعها و اختلافات به جای قضایی شدن در دادگاهها با مشارکت بزرگان اقوام و ریش سفیدان منطقه ای حل و فصل شود .

حجت الاسلام اکبری به منظور اشاعه فرهنگ صلح و سازش تأکید، دستگاه قضا در استان شورای حل اختلاف را بیشتر از قبل تقویت نموده و در اشاعه فرهنگ صلح وسازش تلاش خواهیم کرد و شورای حل اختلاف زندان هم فعالتر شود .

وی با اشاره به نقش زندان در تغییر افکار زندانیان گفت: افرادی که موقعیت زندان را درک کردند نسبت به حل و فصل مشکلات و اختلافات بیشتر از افراد جامعه از خود رغبت نشان می دهند.

رئیس کل دادکستری مازندران نقش شورای حل اختلاف زندان را محوری خواند و بیان کرد، شورای حل اختلاف زندان در حل و فصل پرونده های حقوقی و کیفری علی الخصوص رسیدگی به پرونده های قتلهای عمدی و اخذ رضایت از اولیاء دم را در اولویت قرار دهد.

این مقام قضایی اظهارکرد، شورای حل اختلاف زندان با بهره گیری از متنفذین جامعه و افراد صاحب کلام در پرونده های محکومین به قصاص و قتلهای عمدی با هدف صلح و سازش مداخله و ورود کنند و بی شک افرادی هستند که با بزرگی و ایثار و گذشت از اجرای احکام قصاص نفس می گذرند.

وی همچنین از قضات خواست در حین رسیدگی به پرونده ها و قبل از صدور احکام مدت زمانی را برای حل اختلاف و برقراری صلح و سازش اختصاص دهند، چرا که کاهش جمعیت کیفری زندانها تأثیر زیادی در فرآیند تحکیم بنیان خانواده های زندانیان دارد .

 

رئیس کل دادگستری مازندران گفت: مددکاری اجتماعی در زندانها باید فعال تر شوند، به طوری که درخواستهای قضایی مرتبط با پرونده زندانیان را در کوتاه ترین زمان جهت رسیدگی و حل و فصل به حوزه قضایی انتقال داده و تا حصول نتیجه، پیگیری مجدانه و دلسوزانه داشته باشند.

حسینی عالمی دادستان مرکز استان نیز با تأکید بر بهره گیری از همه ظرفیتهای قضایی و تأسیسات حقوقی به ویژه توانمندی مسئولین و روسای شعب قضایی تصریح نمود که به منظور سرعت عمل در رسیدگی به پرونده های زندانیان و کاهش جمعیت کیفری هفته دو روز از استقرار معاونین دادستان و اجرای احکام دادگاههای عمومی و انقلاب در زندانهای ساری و ندامتگاه محکومین مواد مخدرخبرداد.

این هیئت قضایی ۶۰ نفره با حضور در بندها و استقراردر نمازخانه زندان با بیش از ۵۰۰ نفر مددجو دیدار و در جهت رسیدگی به مشکلات آنان اقدام کردند./     

        

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*